YAKALA VE SERBEST BIRAK

Yakala ve serbest bırakma balıkçılığının temel içeriği; sportif balıkçılık kuralları ile yakalanan balıkların serbest bırakılmasıdır. Balık avlama ve serbest bırakma, daha fazla balığın ekosistemde kalmasına ve çoğalmasına izin vermek ve gelecek nesillere bilinçli balık avlamayı aktarmak için uygulanmaktadır. Uygun teknikleri öğrenerek balıkları güvenli bir şekilde yakalayıp, gitmelerine ve büyümelerine izin verebilirsiniz.

Bilinçli bir avcı belirlediği hedef balık ile ilgili bilgi sahibi olmalı, ekipmanını hedef balığa göre seçmeli, avına hassasiyet ile yaklaşmalı, avına kaçma ve yaşama şansı tanıyıp, kısıtlamalara ve sınırlamalara uymalıdır. Yakala ve serbest bırak avcılığı için dikkat edilmesi gereken unsurlar, hedef balığın belirlenmesi , ekipman seçimi, balık ile mücadele, uygun yem , kancaların çıkarılması ve canlı tutarak serbest bırakmadır.

Hedef balığın belirlenmesi ve ekipman seçimi; hedeflenen balığın büyüklüğüne göre makine, kamış ve misina seçmek gerekmektedir.

Balık ile mücadeleyi kısa tutmak, balıklara verilebilecek zararları azaltır. Yakaladığınız balıkları ıslak elle yada eldiven ile tutmak, balığın koruyucu salgısının kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Kancaları çıkarmak için çeşitli aletler bulunmaktadır. Kişisel tercihinize göre cerrahi forsepsler (maşalar), penseler ve kancanın gövdesini kesen aletlerden hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.

Amacımız hedef balığı mümkün olan en kısa sürede serbest bırakmak olduğu için hafif olta takımı uzun mücadeler gerektirir ve balığı strese sokabilir. Kanca seçimlerinde ise dairesel ( circle hook ) ve J kancalar ( J- hook ) sıklıkla tercih edilmekte olup tiz kancalar da (treble hook) kullanabilirsiniz.

SERBEST BIRAKMA

Balığınızın başını akıntıya bakacak şekilde tutun. Balığın tükenmiş halinden yararlanabilecek balıklar için dikkatli olunması gerekir. Canlı bir şekilde hareket edebildikleri zaman balıkları serbest bırakın. Hedef balığınız zorlu ve büyük ise iniş ağları kullanabilirsiniz. Fakat balığınızı serbest bırakmadan önce fotoğraf çekmeyi unutmayın. Kameranızı hazırlarken balığınızı suda tutun.Kameranız hazır olduğunda bir eliniz ile karnından diğer eliniz ile kuyruğundan tutun. Solungaçlarından tutmamaya özen gösterin. Balığınız sakinleştiği zaman sudan çıkarıp hızlıca fotoğrafını çekip tekrar suya bırakın. Birde öpücük vermeyi ihmal etmeyin!

CATCH, KISS AND RELEASE

(YAKALA, ÖP VE SERBEST BIRAK)

Sığ ve orta su avcılığı catch and release için önemlidir. Avınızı yakın mesafeden çekmek avınızda oluşabilecek *Laktik Asit birikimini önlemektedir. Laktik asit birikmesinden dolayı yorgun bir balığın iyileşmesi uzun sürmektedir.

Balık tutma ve serbest bırakma sanatını mükemmelleştirmek için zaman geçirmek ve pratik yapmak gerekmektedir.

* Laktik Asit: İnsanlarda da olan bir enzimdir. Uzun süren mücadeler sonrasında bu enzim yükselir ve yorgunluğa ve ağrıya sebep olur.

BARBOS FISHING' te Catch and Release ile ilgili bilgiler, haberler, fotoğraflar ve videolar yayınlamaya devam edeceğiz.

Dilerseniz sizlerde bizimle Catch and Release hakkındaki deneyimlerinizi, fotoğraflarınızı yada videolarınızı paylaşın, biz de sitemizde yayınlayalım.